Rok 2015 bol pre letisko Košice tretím najlepším v histórii

Počet cestujúcich vzrástol o 15%, počet leteckých pohybov o 13%

V roku 2015 prešlo bránami letiska Košice 410 449 cestujúcich, čo predstavuje nárast o 15% v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Najväčšou mierou sa na tomto raste podieľal segment pravidelnej prepravy, v ktorom sa počet prepravených cestujúcich medziročne zvýšil o 61 241 cestujúcich (nárast o 26%). Najväčší záujem bol o linku do Londýna, ktorú na dennej báze prevádzkuje spoločnosť Wizz Air. Košické letisko zaznamenalo so 114 758 cestujúcimi druhú najúspešnejšiu charterovú sezónu v svojej histórii (pokles o 6%). Najrušnejším dňom roka bol 28. júl s 3 505 vybavenými cestujúcimi. Pokiaľ ide o počet leteckých pohybov, najsilnejším dňom bol 12. august, kedy bolo zaznamenaných 46 pohybov, z toho 24 odletov a 22 príletov. Celkovo letisko Košice v uplynulom roku zaznamenalo 8 426 leteckých pohybov (nárast o 13%). Súčet maximálnych vzletových hmotností všetkých vlani vybavených lietadiel bol 132 849 ton maximálnej vzletovej hmotnosti (MTOW), čo je nárast o 27%. Celková hmotnosť vybaveného tovaru bola vlani na úrovni 253 ton, čo predstavuje medziročný nárast o 205 %.

ac24068f-79d9-4088-8806-5260abbbf052

Výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva košického letiska Michael Tmej: „Vlaňajší rok bol pre nás špeciálny, a to hneď z niekoľkých dôvodov: boli otvorené štyri nové pravidelné linky (Kyjev, Miláno Bergamo, Doncaster Sheffield a Bristol), Wizz Air otvoril svoju prvú základňu na Slovensku práve tu v Košiciach a napriek veľmi nestabilnej situácii v Tunisku a Egypte sme zaznamenali druhú najlepšiu charterovú sezónu v histórii. V marci príde do Košíc už tretí sieťový dopravca – poľská národná letecká spoločnosť LOT bude šesťkrát týždenne lietať do Varšavy, a cez Varšavu ďalej do celého sveta. Aj preto sa do budúcnosti pozeráme optimisticky. S podporou našich partnerov – mesta Košice, Košického samosprávneho kraja, oblastnej organizácie cestovného ruchu Košice Turizmus a ďalších – intenzívne pracujeme na ďalšom zlepšovaní leteckej dostupnosti východného Slovenska. Sme veľmi hrdí, že vďaka podujatiu Košice Runway Run budeme súčasťou projektu Košice – Európske Mesto Športu 2016.“

Primátor mesta Košice Richard Raši: „Letecká dostupnosť je pre dlhodobý rozvoj mesta a regiónu nevyhnutná. Som veľmi rád, že z letiska Košice bolo vlani otvorených hneď niekoľko nových liniek a verím, že v tomto roku pribudnú ďalšie. Špeciálne sa teším na to, ako si 23. apríla zabehnem po vzletovej a pristávacej dráhe košického letiska v rámci Košice Runway Run – jedného z top podujatí roka 2016, kedy sú Košice Európskym Mestom Športu.“

Počas letnej sezóny bolo v ponuke trinásť prímorských destinácií v deviatich krajinách s odletom z Košíc. Trojica najžiadanejších destinácií sa v porovnaní s minulým rokom zmenila len čiastočne. Na prvom a druhom mieste bola opäť turecká Antalya, resp. bulharský Burgas. Na treťom mieste bol vlani grécky Heraklion, ktorý vystriedal tuniský Monastir.

Poľský národný dopravca LOT bude z Košíc lietať do Varšavy od 30. marca 2016. Lety budú prevádzkované šesťkrát týždenne, čo otvorí pre cestujúcich široké možnosti konektivity cez Varšavu do vyše 60 destinácií na troch kontinentoch v sieti spoločnosti LOT.

Foto: Rado Mlýnek