Navštívte Zürich a získajte lásku na celý život

Zurich - aerial view on Zurich, Switzerland. Swiss city view.

Jednoducho dokonalé. Malebné, romantické, až neuveriteľné pôvabné. Také je mesto Zürich, ktoré sa navyše pýši bohatou históriou a skvostnou scenériou. Ak máte pocit, že je tých superlatívov priveľa, vedzte, že realita ich prevyšuje. Tento švajčiarsky poklad totiž patrí k najfotogenickejším miestam krajiny. Vďaka rozprávkovej lokalite na brehu Zürišského jazera, so zasneženými alpskými štítmi v pozadí, množstvom príjemných uličiek a skvelých kaviarní, si vás podmaní a ani sa o to nijako zvlášť nemusí snažiť.

Nenadarmo sa toto najväčšie mesto Švajčiarska s počtom obyvateľov do 400-tisíc a rozlohou 92 kilometrov štvorcových umiestňuje na popredných priečkach rebríčka najlepších miest pre život. Málokto dokáže odolať jeho „zvodom“, najmä ak sa k nim pridajú skvelé pracovné príležitosti, množstvo zelene, fungujúca doprava či nízka kriminalita. 

Staré mesto leží po oboch stranách rieky Limmat, ktorá pramení v Zürišskom jazere. Rieka teda pomyselne „pretína“ mesto a je jeho neoddeliteľnou súčasťou. Určuje jeho charakter, dodáva mu výnimočnosť. Aj vďaka nej je v podstate v meste nemožné zablúdiť. Turisti i miestni si tiež nevedia vynachváliť, že všetko dôležité v Zürichu dokážete obísť pešo.

Mesto je jednou zo 171 politických komún tvoriacich kantón. Metropola je spravovaná Mestským výborom a Mestskou radou. Oba orgány sú volené občanmi každé 4 roky. Aglomerácia má spolu s mestom 1,2 miliónov obyvateľov.

Historické centrum Zürichu. Foto: Shutterstock

Z vojenskej pevnosti centrom svetového finančníctva

Prvými obyvateľmi regiónu boli praveké národy, ktorých chatrče vyrastali z pilótových základov zarazených do brehov jazera. Keltskí Helvéti založili komunitu na pravom brehu rieky Limmat. Keď Rimania dobyli túto oblasť okolo roku 58 pred Kristom, urobili z osady, ktorú nazvali Turicum, colnicu. Pod rímskou nadvládou sa Zürich rozrástol na malú vojenskú pevnosť s priľahlou rímskou dedinou. Po páde Ríma pripadla komunita najprv Alemanom, germánskym národom zo severu, a neskôr Frankom, ktorí z nej urobili kráľovské sídlo. Keď sa v meste usadili obchodníci, začalo prekvitať a jeho rozvoj už nič nezastavilo. 

Množstvo nositeľov Nobelovej ceny

Pre Zürich bol prelomový rok 1848, keď sa autonómne kantóny stali federálnymi štátmi, z ktorých každý mal svoju vlastnú ústavu. Zürich sa rozvíjal a historické medzinárodné väzby ho tiež umiestnili do popredia moderného svetového finančníctva. 

V polovici 19. storočia bola založená Univerzita v Zürichu, prvá v Európe, ktorá prijímala aj študentky. Zürich sa tiež môže pochváliť aj dlhým radom nositeľov Nobelovej ceny medzi občanmi, najmä v oblasti fyziky (Wilhelm Conrad Röntgen, Albert Einstein, Wolfgang Pauli), chémie (Richard Ernst) a medicíny (Rolf Zinkernagel). 

Zurich Opera House. Foto: Shutterstock

Zákon o bankovom tajomstve

Koncom 19. storočia sa Zürich stal finančným a hospodárskym centrom Švajčiarska. Švajčiarsko bolo počas prvej svetovej vojny neutrálne a Zürich poskytol azyl intelektuálom vrátane Jamesa Joycea a Vladimíra Iľjiča Lenina. V reakcii na hrôzy vojny sa v Zürichu v Cabaret Voltaire, malej krčme, ktorú v roku 1916 založil Hugo Ball na Spiegelgasse, objavilo umelecké hnutie Dada.

Počas druhej svetovej vojny banky v Zürichu využili zákony o bankovom tajomstve, aby pomohli nacistickej strane prať zlato a ukradnuté cennosti. Až v deväťdesiatych rokoch bola úloha bánk počas vojny zverejnená. V roku 1998 sa dve najväčšie švajčiarske banky Credit Suisse Group a UBS AG dohodli zaplatiť dve miliardy švajčiarskych frankov medzinárodným židovským organizáciám. V súčasnosti v meste sídlia dve švajčiarske veľkobanky (UBS a Credit Suise) a svoje hlavné sídla majú v strede slávnej ulice Bahnhofstrasse na námestí Paradeplatz.

Foto: Shutterstock

TOP 10 pamiatok, ktoré rozhodne nesmiete v Zürichu obísť

  1. Kostoly Grossmünster a Fraumünster sú dominantou Zürichu. Legenda hovorí, že Grossmünster bol postavený na hroboch svätých patrónov mesta Felixa a Reguly. Vitráže od Sigmara Polkeho, románska krypta, chórové okná od Augusta Giacomettiho, bronzové dvere od Otta Müncha a kláštorné múzeum reformácie sú len niektoré z vrcholov, ktoré tu môžete vidieť. Lahôdkou Fraumünstera sú zase vitrážové diela Marca Chagalla. 
  2. Uetliberg – „hora“, odkiaľ máte krásny výhľad na mesto a jazero. Dá sa tam vybrať buď pešo po nenáročnom turistickom chodníku alebo sa vyveziete pozemnou lanovkou.
  3. Zürišské jazero bolo kedysi predovšetkým dopravnou cestou. Dnes je obľúbeným výletným miestom na kúpanie, člnkovanie alebo piknik. Má ľadovcový pôvod.
  4. Opera je jednou z najkrajších stavieb v centre Zürichu. Na fasáde neoklasickej budovy sa vynímajú busty viacerých európskych hudobných velikánov.
  5. FIFA futbalové múzeum – V roku 2016 otvorili v blízkosti sídla futbalovej federácie FIFA múzeum, ktoré sa venuje tomuto populárnemu športu. Na troch poschodiach sa dozviete všetko dôležité, čo sa týka futbalu.
  6. Štvrť Lindenhof je oázou v srdci mesta, ktorá sa pozerá späť na pohnutú históriu. Nachádza sa tu malebný park, ktorý poskytuje nádherný výhľad na Staré Mesto, kostol Grossmünster, radnicu, rieku Limmat, univerzitu a Švajčiarsky federálny technologický inštitút.
  7. Staré mesto – historické srdce mesta bije na oboch stranách rieky Limmat. Nájdete tu cechové domy, kostoly a historické námestia. Historické centrum miloval i Albert Einstein, ktorý tu realizoval svoje pokusy. Veľmi významnou stavbou je budova na Spielgasse 17, kde v roku 1917 istý čas žil Lenin.
  8. Bahnhofstrasse – nákupný bulvár v Zürichu, kde nájdete všetko, po čom vaše srdce túži, vrátane módy a umenia. Kedysi to bola nenápadná štvrť, kde žili chudobní ľudia. Keď tam v roku 1847 sprístupnili prvú železničnú trať, ktorá viedla z Zürichu do Badenu, zrazu sa všetko zmenilo. Trvalý pobyt tu dnes má sotva 20 ľudí.
  9. Zurich-West – priemyselno-moderná štvrť je plná kontrastov. Teraz je domovom mnohých reštaurácií, barov a obchodov. Tam, kde sa kedysi stavali lode a spájali motory, je teraz stredobodom pozornosti umenie, dizajn, jedlo, nákupy kultúry a architektúra.
  10. Chrám svätého Petra – bol vybudovaný už v 8. storočí. Okrem titulu najstarší v meste sa pýši ešte jednou, a to hneď celosvetovou zvláštnosťou – má najväčšie kostolné hodiny na svete. Len samotné ručičky na jeho hodinách merajú vyše 5 metrov.