Túžite v Košiciach objaviť niečo zaujímavé? Inšpirujte sa tipmi Milana Kolcuna

Dóm sv. Alžbety

Pri návšteve Košíc zvykne každý turista absolvovať „povinnú jazdu“ v podobe Dómu sv. Alžbety, Kaplnky sv. Michala, Spievajúcej fontány, Národného divadla Košice, prípadne ešte Uličky remesiel. Umeleckejšie duše zájdu do Východoslovenskej galérie, Východoslovenského múzea či Slovenského technického múzea, prípadne do Múzea Vojtecha Löfflera. Metropola východu však disponuje aj unikátnymi miestami a aktivitami, o ktorých sa možno až tak nehovorí, no rozhodne si zaslúžia našu pozornosť. Oslovili sme toho najpovolanejšieho – sprievodcu, spisovateľa a glosátora Milana Kolcuna, aby poukázal na najpozoruhodnejšie z nich.

Pamätná výstava Sándora Máraia

V bytovom dome na Mäsiarskej ulici 35 nájdu návštevníci stálu pamätnú výstavu Sándora Máraia. V týchto priestoroch prežil rodák z Košíc, ktorý patrí k najvýznamnejším a najuznávanejším maďarským i európskym spisovateľom 20. storočia, podstatnú časť svojho detstva. Sándor Márai sa narodil v roku 1900 ako Sándor Károly Henrik Groschmid. Mestský výbor Csemadoku v Košiciach s podporou Maďarska odkúpil v roku 2017 väčšiu časť spomínaných bytových priestorov. Vznikla výstava, ktorá je výsledkom slovensko-maďarskej spolupráce. Rekonštrukcia bola realizovaná vďaka dotácii Fondu Gábora Bethlena. 

výstava Sándora Máraia FOTO maraisandor.eu
Výstava Sándora Máraia

Návštevníci môžu v siedmich miestnostiach expozície spoznať život a tvorbu tejto výnimočnej osobnosti. Obdivovať môžu pôvodný nábytok, množstvo obrazov, fotografií a kníh. Zaujmú tiež Máraiove citáty, ktoré chronologicky a tematicky prezentujú jeho život a dielo. Súčasťou expozície je aj prezentácia života manželky Loly a spisovateľovho brata  – filmového režiséra Gézu Radványiho, a to prostredníctvom zvukových nahrávok s príbehmi o Košiciach, o ich rodinnom dome či škole. Zároveň sú k dispozícii aj ukážky jeho filmov.

Otváracie hodiny sú od utorka do nedele v čase od 10:00 do 17:00 hod. 

Najkratšia svätá omša

Túžite sa počas uponáhľaného dňa trošku zastaviť? Košice na to majú dokonalé miesto i prostredie. V Seminárnom Kostole s. Antona Paduánskeho sa totiž pravidelne konajú najkratšie sväté omše, vždy od 12:00 do 12:20 hod. Je to ideálny priestor i forma na spirituálny brejk uprostred uponáhľaného dňa. Omše sú bez kázne a spevov, no často ich slúži aj niekoľko kňazov. Kostol je otvorený už 20 minút pred konaním omše, čo vedia využiť návštevníci, ktorí si ho chcú len pozrieť. Konajú sa každý deň okrem nedele.

Svetový unikát v Dóme sv. Alžbety – najstaršie dvojité točité schodisko

Podobné schodisko sa v Európe nachádza len v štyroch ďalších mestách, a to v Grazi, Segesvári, Kluži a Prahe, no košické je najstaršie v Európe i na svete. Kráľovský balkón na jeho vrchole ponúka výhľad na celú strednú časť Dómu. Západné rameno schodov pokračuje na strechu katedrály. Dvojité točité špirálové schody slúžili pútnikom. Nerušene mohli kráčať naraz oboma smermi, len na medziposchodí si dali prednosť. Hore ich čakala vzácna relikvia Svätej krvi. Z praktického hľadiska je však schodisko úzke a pomerne nepohodlné.

Podzemie Kaplnky sv. Michala

Kaplnka pôvodne spĺňala účel cintorínskej kaplnky, takže sa v jej podzemí  nachádzajú komôrky na pochovávanie, ktoré slúžili ako miesto na ukladanie kostí, keď sa celý cintorín zaplnil. Nájdu sa dokonca ešte i prázdne. Podzemie je pre návštevníkov sprístupnené na požiadanie. Vedú doň úzke dvere na ľavej strane kostola a vstupuje sa doň úzkymi nepohodlnými schodmi, no po ich zdolaní vás prekvapí viacero miestností. Užite si neprikrášlenú osobitú atmosféru podzemia stredovekej stavby. 

Zaujímavosťou v Kaplnke sv. Michala sú aj liturgické chóry Copletorium Cassoviense. Ide o latinské spevy v podaní košickej skupiny Gregoriana, ktorú môžete bežne počuť počas latinských svätých omší v Dóme sv. Alžbety o 9:00 hod. Konajú sa každú prvú nedeľu v mesiaci a sú zadarmo. Pozostávajú z dvoch hlavných častí: prvou je slávenie kompletória v latinčine, spievanou – gregoriánskou – formou; druhou časťou je koncertná polhodinka, dramaturgicky prispôsobená danému liturgickému obdobiu.

Ochutnávka vín v Urbanovej veži

Obísť by ste počas návštevy Košíc nemali ani Urbanovu vežu. Po zhliadnutí stálej výstavy na prvom poschodí, kde sa dozviete všetko podstatné o jej histórii, sa môžete zúčastniť degustácie omšových i neomšových vín. Svätý Urban je patrónom vinohradníkov, Košice v stredoveku profitovali najmä z vinohradníctva a táto veža je zasvätená tomuto patrónovi. Ochutnať môžete až 5 vzoriek a dozviete sa čosi aj o prísnych pravidlách výroby omšového vína. Bonusom je súvisiaca výstava o Zázraku Svätej krvi, ktorý sa v Košiciach mal udiať v 14. storočí.

Urbanova veža
Urbanova veža

Unikátne košické talkshow

Nikde inde na Slovensku nemajú návštevníci možnosť navštíviť až dve pravidelné talkshow s dlhoročnou históriou. Čekypoint vo Fuge s hostiteľom Mariánom Čekovským existuje už od roku 2012 a na Malej scéne Národného divadla Košice sa pravidelne od roku 2013 koná talkshow Milana Kolcuna Bez šepkára.