Univerzitná nemocnica L. Pasteura – 100 rokov jedinečných dejín Košíc 

UNLP Košice 100 rokov

Košice, leto pred sto rokmi. Na terajšej Rastislavovej 43 otvorili novú Štátnu nemocnicu – s modernou zdravotnou starostlivosťou a mimoriadne kvalitným  medicínskym zázemím. Súhlas s jej výstavbou podpisoval ešte uhorský minister vnútra vtedajšieho Rakúsko-Uhorska. Dejinné udalosti spôsobili, že ju otvorili 24. júna 1924 už v Československu. Bola  najmodernejšou a jedinečnou nemocnicou v krajine.   

Zo súčasných 14 pavilónov otvorili prvých sedem a s nimi oddelenia: chirurgické, interné, kožno-pohlavné, očné, detské, pľúcne, infekčné. Nemocnica mala prosektúru (anatomicko-patologický ústav), viac než 600 lôžok, pýchou boli štyri moderné operačné sály, či kuchyňa s najmodernejším zariadením. Strojovňa bola spojená s elektrárňou na výrobu vlastného prúdu, liečebný priestor dotváral jedinečný park vybudovaný vo francúzskom štýle.

Areál je dnes jedinečnou súčasťou mesta, nádherný park je stále príjemným miestom na oddych, prechádzky a zotavenie, pre pacientov, ich návštevy, ale aj pre Košičanov či návštevníkov mesta, ktorých zaujíma storočná história košickej medicíny a metropoly východu.   

UNLP Košice 100 rokov

Neskôr zriadili pri nemocnici Pasteurov ústav

Začiatkom 20.storočia si to vyžiadala závažná situácia s výskytom besnoty. Na ošetrenie prichádzali ľudia z celého Slovenska, ale aj z Podkarpatskej Rusi, ktorá bola súčasťou Československej republiky. V nemocničnom parku dokonca chovali ovce, kvôli séru proti besnote. A keďže bytov bol nedostatok, bývali tu aj lekári so svojimi deťmi. Práve po výnimočnom francúzskom vedcovi Louisovi Pasteurovi získala košická nemocnica neskôr svoje terajšie meno. 

Vznik Lekárskej fakulty a prof. MUDr. Ján Kňazovický

Dôležitým medzníkom pre povojnové východné Slovensko bolo zriadenie Lekárskej fakulty v roku 1948, ktorá sa postupne stala súčasťou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Významnou postavou nemocnice a fakulty bol profesor Ján Kňazovický.

Zakladateľ košickej chirurgickej školy uskutočnil ako prvý na Slovensku krvnú transfúziu už v roku 1923. Jeho meno  je nerozlučne späté s rozvojom košickej cievnej chirurgie.

Výstavba Novej nemocnice na Terase

V 60. a 70. rokoch minulého storočia pribúdali v areáli nemocnice nové pavilóny a pracoviská, ale začala sa stavať aj nová Fakultná nemocnica s poliklinikou. Univerzitná nemocnica L. Pasteura, ktorá spojila starú aj novú nemocnicu do jedného celku, funguje od roku 2010 a patrí k najlepším na Slovensku. 

Ľuboš Beňa: Naša nemocnica je kolískou košickej medicíny

„UNLP má mimoriadne zaujímavú históriu a už celé storočie sa tu robí špičková medicína. Je to úžasný odkaz predchádzajúcich generácií. Nemocnica je kolískou košickej medicíny, pretože všetci mienkotvorní ľudia, ktorí sa pohybujú v košickej medicíne, vyrástli v tzv. Starej nemocnici, v areáli na Rastislavovaj 43, alebo tu trávili aspoň časť svojho profesionálneho života,“ uviedol riaditeľ UNLP Košice MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD., MPH pri príležitosti stého výročia otvorenia nemocnice.

Za mimoriadne dôležitý moment považuje blížiace sa zmeny. „Začneme postupne s rekonštrukciou nemocnice a historických budov. Ako riaditeľ druhej najväčšej nemocnice na Slovensku to vnímam veľmi citlivo, keďže pred nami v súčasnosti stojí výzva na obnovu kultúrnych pamiatok. Potrebujú to naši pacienti a potrebujú to ľudia, ktorí v nemocnici  pracujú, v neposlednom rade je to dôležitá investícia pre obyvateľov Košíc, keďže oba areály nemocnice patria medzi dôležité dominanty mesta.“