Z Letiska M. R. Štefánika sa od 3. novembra 2019 otvorila nová linka, ktorú prevádzkuje letecká spoločnosť Wizz Air. Cieľovou destináciou je ukrajinské čiernomorské mesto Odesa, ktoré je 3. najväčším mestom Ukrajiny.
Mladé mesto
Odesu založila cárovná Katarína II. ako vojenský prístav v roku 1794. Od svojho vzniku sa mestu podarilo rásť a rozvinúť sa. Dnes má viac ako 1 milión obyvateľov a je vyhľadávanou turistickou destináciou.
Najväčší ukrajinský prístav
Vojenský prístav sa časom zmenil na dôležitý dopravný a obchodný uzol. V roku 1815 mesto získalo výsadu — možnosť bezcolného obchodu. To pretvorilo Odesu na kozmopolitné mesto, kam smerovali obchodníci z celého sveta, ale aj množstvo pašerákov a podvodníkov. V meste preto nájdete aj múzeum kontrabandu.
Pýcha mesta
Slávna budova odeskej opery a baletu patrí jednoznačne medzi najkrajšie budovy v meste. Jej dirigentom bol aj slávny ruský skladateľ Čajkovskij. Po vyhorení pôvodnej budovy ju navrhli rakúski architekti Ferdinand Fellner a Hermann Helmer, ktorí postavili aj Historickú budovu SND v Bratislave.
Pešia zóna podľa Španiela
Bulvár Deribasovskaya je najznámejšou ulicou v meste, ktorú nevynechá žiaden turista. Svoje meno dostala podľa Španiela Josého de Ribasa, ktorý vybudoval odeský prístav. Pešiu zónu lemujú obchody, kaviarne, reštaurácie, je plná pouličných umelcov a predavačov. Atmosféru bulváru si v minulosti užívali aj ruskí literáti ako Gogoľ či Puškin.
Najslávnejšie schody kinematografie
Nájdete ich práve v Odese, kde sa v roku 1905 vylodil povstalecký Krížnik Potemkin, ktorý obyvatelia mesta vítali, no vojaci a polícia ich rozháňali. Túto udalosť sfilmoval ruský režisér Sergej Ejzenštejn v rovnomennom filme. Scéna zachytáva dav utekajúci pred streľbou po 192 širokých kamenných schodoch.
Ak vás Odesa láka, využite pravidelnú leteckú linku z Bratislavy, ktorá lieta dvakrát týždenne — v stredu a v nedeľu.