Aktuálna novinka Letiska Košice v podobe pravidelnej linky do Zadaru potešila najmä ako náhrada zdĺhavého cestovania autom k moru kvôli letným plážovým radovánkam. Zadar však rozhodne nemá byť len miestom pristátia, z ktorého sa rozpŕchneme do celého Chorvátska. Je to jedno z najkrajších historických miest Jadranu, ktoré disponuje množstvom historických pamiatok i atrakcií. Čo by ste v ňom rozhodne nemali obísť?
Morský organ a Pozdrav slnku
Ak túžite po výnimočnom zážitku, aký inde nezažijete, určite si v Zadare choďte pozrieť a vypočuť morský organ. Toto fenomenálne dielo a experimentálny hudobný nástroj nie je žiadnou hračkou prírody, ale projektom architekta. Nikoli Bašiće navrhol v spolupráci s odborníkom na morskú hydrauliku profesorom Vladimírom Androičom v roku 2005 čosi výnimočné, na čo sa chodia každoročne pozerať tisíce turistov. V blízkosti nového prístavu pre výletné lode nájdete niekoľko radov schodov, vedúcich až do mora. Tie však ukrývajú unikátnu konštrukciu. Na úrovni najnižšieho odlivu je zabudovaných 35 prieduchov rôznych dĺžok, priemerov i spádov, ktoré tvoria geniálny systém rezonančných komôr. V rúrkach sa nachádzajú píšťaly, ktoré hrajú 7 akordov po 5 tónoch. Hráčom nie je nik iný ako samotné more.
Rovnaký architekt je aj autorom Pozdravu slnku – unikátneho diela, ktoré je vytvorené z 300 viacvrstvových sklenených solárnych panelov v tvare kruhu s priemerom 22 metrov. Počas dňa absorbujú slnečnú energiu a po západe slnka vytvárajú očarujúce svetelné predstavenie.
Rímske fórum a kostol sv. Donáta
V historickej časti Zadaru by ste rozhodne nemali obísť Rímske fórum, ktoré vzniklo v 1. storočí a slúžilo ako hlavné námestie, kde sa odohrával bežný život mesta. Založil ho rímsky cisár Augustus a jeho rozmery sú 90 x 45 metrov. Z tejto najväčšej a najvýznamnejšej pamiatky v Chorvátsku sa zachovalo len schodisko, chodník, zvyšky klenutých chodieb a oltárov a dva monumentálne stĺpy, ktoré v stredoveku slúžili ako praniere. Na základoch fóra bol neskôr v 9. storočí vybudovaný kostol sv. Donáta. Ide o veľkú katolícku katedrálu kruhového pôdorysu, ktorá patrí k najvýznamnejším kultúrnym pamiatkam regiónu.
Katedrála sv. Anastázie
Najväčšou katedrálou celej Dalmácie je práve románsko-gotická Katedrála Sv. Anastázie, ktorá ohuruje svojím bohato zdobeným interiérom a krásnymi výhľadmi. Sídli v nej múzeum plné renesančných umeleckých skvostov. S kostolom sv. Donáta má spoločnú zvonicu. Súčasná katedrála pochádza z 12. storočia, keď nahradila ranokresťanskú baziliku zo 4-.5. storočia, zasvätenú sv. Petrovi.
Park kráľovnej Jeleny Madijevky
Park kráľovnej Jeleny Madijevky bol založený v roku 1829 vášnivým botanikom, barónom Franzom Ludwigom von Weldenom. Nachádza sa v ňom množstvo rozmanitých sôch, fontán a lavičiek, ako aj malá čínska pagoda, ktorá slúži ako hudobný pavilón. Hoci bol počas druhej svetovej vojny park zdevastovaný, dnes svojou romantickou krásou opäť priťahuje množstvo turistov.
Námestie piatich studní
Neďaleko parku nájdete aj námestie, na ktorom sa nachádza 5 pôsobivých kamenných studní zo 16. storočia. Zásobovali mesto vodou až do roku 1838. Námestie obklopujú pozostatky mestských hradieb a ďalšie historické pamiatky, takže je medzi dovolenkármi veľmi obľúbené.
Brána Land Gate
Postavená bola v roku 1543 a slúžila ako hlavný vstup do mesta. Tiež bránila mesto pred útokmi. Má renesančnú výzdobu v podobe triumfálneho oblúka so sochou okrídleného leva a dva menšie bočné oblúky so sochami patrónov Zadaru.
Múzeum starovekého skla
Pri návšteve Zadaru by ste ho rozhodne nemali obísť. Ide totiž o najväčšie múzeum starovekého rímskeho skla mimo Talianska. Nachádza sa v paláci Cosmacendi a nájdete tu tisícky skvostných sklenených artefaktov v podobe fľaštičiek, pohárov, šperkov, amuletov a podobne. Naživo si môžete tiež pozrieť ukážky fúkania skla.
Zadarská sfinga
Táto zaujímavá pamätihodnosť bola postavená na pamiatku milovanej ženy a traduje sa legenda, že dokáže plniť priania súvisiace s láskou. Určite ju preto neobíďte a želajte si, aby vás miloval ten či tá, ktorý/á je vášmu srdcu blízky/a.