Trpíte strachom z lietania? Existuje množstvo trikov, ako ho prekonať

Strach z lietania

Strach je emócia – pocit, ktorý máme vo svojom vnútri. Objektívne nemusí existovať, subjektívne ho však pociťujeme. A hoci je prirodzenou reakciou na nejakú nepríjemnú alebo nebezpečnú situáciu, jeho prežívanie je rozdielne a veľmi individuálne. Každý má svoju hranicu strachu posunutú niekde inde. Platí však, že vždy sa nájde niečo, čoho sa budeme báť. Napríklad i lietania. Ako si pri takomto strachu pomôcť sme sa porozprávali s psychologičkami PhDr. Marianou Račkovou PhD. z online poradne MOJRA.sk a Mgr. Simonou Kutišovou.

Je vôbec možné prekonať strach z lietania?

Strach je prirodzená emócia, ktorá je potrebná, pretože má aj ochrannú funkciu – upozorňuje nás na potenciálne nebezpečenstvo. Je dobré si túto emóciu priznať, prijať ju ako niečo prirodzené a normálne. A samotné lietanie nie je našou bežnou schopnosťou, takže je v podstate očakávané, že túto činnosť môže sprevádzať aj určitá miera strachu.

„Niektorí ľudia dokážu strach prekonať ľahkými trikmi a po nadobudnutí pozitívnej skúsenosti môžu lietať častejšie, u niektorých pretrvá istá miera aspoň ľahkej nervozity. A potom sú aj ľudia, u ktorých sa obavy preklenuli do fóbie, čo je chorobný, iracionálny strach, ktorý neprekonajú bežnými tipmi a trikmi, ale je potrebná psychoterapia,“ konštatuje S. Kutišová. 

Strach z lietania

Našťastie existujú rôzne metódy a prístupy, ktoré môžu pomôcť jednotlivcom prekonať tento strach a znovu získať kontrolu nad svojím životom. Mariana Račková objasňuje základné zvládacie stratégie:

  • Kognitívno-behaviorálna terapia: často používaná terapeutická metóda pri liečbe aviofóbie. Pomáha identifikovať a následne zmeniť negatívne myšlienkové vzorce spojené so strachom z lietania.
  • Expozičná terapia: je metódou, ktorá zahŕňa postupné vystavovanie jednotlivca situáciám spojeným s lietaním, čím pomáha postupne znižovať úroveň strachu.
  • Relaxačné techniky: učenie sa rôznym relaxačným technikám (napr. bránicové alebo hlboké dýchanie, ako aj meditácia môžu pomôcť znížiť úroveň stresu a úzkosti spojenú s lietaním.
  • Edukácia o lietaní: poznatky, informovanosť a následné pochopenie napr. bezpečnostných opatrení a procesov spojených s lietaním, môže pomôcť eliminovať neopodstatnené obavy.

Čomu sa treba pred letom vyhnúť a „čo“ môže reálne pomôcť?

Ak máte problém so strachom z lietania a študujete si rady, odporúča sa napríklad aj vyhnúť sa cukru a kofeínu, snažiť sa zabaviť, necestovať sám – to sú však záležitosti, ktorým sa človek trpiaci reálnym strachom lietať len vysmeje. Čo teda môže reálne pomôcť? 

„Určite sú to odporúčania, ktoré stoja za vyskúšanie – čokoľvek nám pomôže znížiť strach čo i len o kúsok, je vítané. Napr. taký kofeín zvyšuje úroveň úzkosti, zvyšuje krvný tlak, môže podporovať nervozitu, a tak je vhodné kávu či iné potraviny s vyššou dávkou kofeínu  pred cestou vynechať. Rovnako ak je možnosť cestovať s niekým blízkym, je dobré sedieť s ním – pomôcť môže aj samotný dotyk blízkej osoby – ten totiž pomáha vylučovať hormón oxytocín, ktorý v nás môže navodiť pocit istoty a bezpečia a pomôcť dodať do mozgu informáciu, že sme v bezpečí. Môžu pomôcť aj konkrétne veci, ktoré dokáže mať človek pod kontrolou – napr. zvoliť si konkrétne sedadlo – skôr do uličky, aby sa človek nedíval von z okna a mal tak pocit väčšieho priestoru okolo seba. Skúsiť sa zoznámiť s posádkou – ak poznajú toho, kto bude s nimi letieť, môže im to pomôcť cítiť sa istejšie. Pomôcť môže tiež odpútanie pozornosti – pustiť si obľúbenú hudbu, film, čokoľvek, čo odvráti jeho pozornosť od pocitov strachu. A v neposlednom rade môžu pomôcť aj lieky, ktoré sa využívajú pri úzkostných stavoch, radí S. Kutišová. 

M. Račková súhlasí a odporúča vyhnúť sa pred letom faktorom, ktoré môžu zvýšiť úzkosť a nepríjemné pocity spojené so strachom z lietania – napríklad radí obmedziť pitie alkoholu. „Alkohol môže byť lákavým spôsobom, ako sa snažiť zmierniť nervozitu, ale môže skôr zvýšiť úzkosť a prispieť k nepríjemným pocitom počas letu. Tiež je vhodné obmedziť stres spojený s príchodom na letisko – lepšia je dochvíľnosť, ako aj cielene sa vyhýbať negatívnym informáciám o letovej bezpečnosti.“ 

Pomôžu pri strachu z lietania štatistiky, že ide o najbezpečnejšiu formu dopravy? 

To, čo nám dodáva pocit istoty a bezpečia v živote je aj dostatok informácií, stabilita a predvídateľnosť. Potrebujeme cítiť, že máme život pevne v rukách, pod kontrolou. Preto je podľa S. Kutišovej pre mnohých ľudí veľmi nápomocné naštudovať si čo najviac o tejto forme dopravy. Uvedomiť si, že ide o jednu z najbezpečnejších foriem dopravy, prečítať si štatistiky. Pripomenúť si, že prevažná väčšina letov úspešne pristane, veď i v tejto chvíli letia oblohou stovky lietadiel s pasažiermi. 

Ako zvládnuť turbulencie?

Turbulencie počas letu môžu vyvolať úzkosť a nepríjemné pocity, avšak existuje niekoľko postupov a stratégií, ktoré môžu pomôcť zvládať túto situáciu. M. Račková radí:

  1. Hlboké dýchanie – Nádych nosom, počítajte do štyroch, potom pomaly vydychujte cez ústa. Opakujte tento proces, kým nezačnete cítiť, že sa uvoľňujete.
  2. Posilnenie informovanosti – Informujte sa o tom, že piloti sú dobre vyškolení na riadenie lietadla v turbulentných podmienkach. Poznanie toho, že je to bežná súčasť letu, môže pomôcť odstrániť zbytočné obavy.
  3. Fixácia na stabilné body – Fixujte svoj pohľad na stabilné body vo vnútri lietadla, ako sú opierky o sedadlo alebo palubná doska. To môže pomôcť udržať pocit stability.
  4. Rozptýlenie pozornosti – Snažte sa rozptýliť svoju pozornosť na iné činnosti, ako je čítanie knihy, sledovanie filmu alebo počúvanie hudby. To môže znížiť vnímanie turbulencií.
Strach z lietania

Prvá pomoc pri panickom ataku počas letu

Ak nás fóbia úplne ovládne, môžeme počas letu dostať až nepríjemný panický atak, ktorý sa dá prirovnať svojou  intenzitou k infarktu. Ako ho zvládnuť s čo najmenšími následkami?  

Panický atak sa môže podľa S. Kutišovej prejavovať ako hyperventilácia, teda veľmi plytké a zrýchlené dýchanie, až neschopnosť nadýchnuť sa, pocity na odpadnutie, točenie hlavy, strach zo smrti… Prichádza náhle, no už vo chvíli, keď cítime, že sa v nás zdvíha úzkosť je potrebné sa snažiť upokojiť a odvádzať pozornosť na niečo iné, aby sme sa nezacyklili v myšlienkach a stúpajúcom strachu. „Môže pomôcť kontrolované dýchanie, teda hlboké dýchanie do brucha. Pripomínať si, že to zvládneme, prežijeme, že je to stav, ktorý do pár sekúnd, či minút prejde. Pomáha tiež venovať pozornosť niečomu inému a stabilizovať sa. Účinná je napríklad aj technika 5-4-3-2-1, ktorá nám pomáha ukotviť sa v prítomnosti. Táto metóda spočíva vo využití všetkých našich zmyslov. Človek sa má poobzerať okolo seba a snažiť sa nájsť/vymenovať 5 vecí, ktoré vidí. Potom 4 veci, ktorých sa môže dotknúť (vnímať prstami povrch sedadla, vnímať, ako sa naše chodidlá dotýkajú pevnej podlahy…). Ďalej sa zamerať na 3 veci, ktoré môžeme počuť – teda zamestnať cielene sluch a započúvať sa do zvukov navôkol. Následne upriamiť pozornosť na dve veci, ktoré môžeme cítiť čuchom (napr. vôňa kávy, parfumu spolucestujúceho…). A posledným zmyslom je chuť – navnímať 1 chuť, ktorú cítime na jazyku (možno káva, ktorú sme pili, cukrík či žuvačka).  Vďaka tejto technike sa človek dokáže dobre ukotviť v prítomnosti, byť „tu a teraz“, odpúta pozornosť od úzkostných myšlienok a teda sa vďaka tomu aj upokojí.“

Ako si let spríjemniť? 

Aby vám bolo lepšie, robte čokoľvek, čo vám dokáže urobiť radosť. Či už to bude vaša obľúbená hudba, seriál alebo kniha, jedlo, rozhovor so spolucestujúcim. Môžete sa venovať autogénnemu tréningu či progresívnej svalovej relaxácii. „Alebo využiť imaginácie a predstaviť si nejaké príjemné a bezpečné miesto, kde sa cítime dobre a rozvíjať túto predstavu čo najdetailnejšie… Myslieť na to, na čo sa tešíme, že zažijeme na dovolenke…“ odporúča S. Kutišová.  

M. Račková radí tiež jednoduché cvičenie či pohyb po lietadle, rozhovor s posádkou či rôzne zábavné hry.