Letecké cestovanie v tehotenstve

Je veľa prípadov, kedy sa človek nevie rozhodnúť, či je letecká preprava v jeho prípade tým najlepším riešením. Hovoríme hlavne o rodičoch a budúcich rodičoch.

Jedným z takých prípadov je aj cestovanie počas tehotenstva. Pri tomto nápade sa vynára množstvo otázok – môžem letieť v lietadle, keď som tehotná? Je lietanie v tehotenstve bezpečné? Musím mať so sebou v lietadle tehotenskú knižku?

Cestovanie v tehotenstve

V prípade, že ste tehotná a plánujete cestu lietadlom, pripravte sa na jedno hlavné obmedzenie.

Vo všeobecnosti spravidla platí, že do 28. týždňa tehotenstva (pri očakávaní jedného dieťaťa) môžete cestovať letecky bez problémov a potreby lekárskych potvrdení. Ak však kontrola na letisku nebude mať 100-percentnú istotu, že ste v štádiu tehotenstva, ktoré dovoľuje leteckú prepravu, budú od vás vyžadovať lekárske potvrdenie. Preto vám odporúčame mať svoju tehotenskú knižku vždy pri sebe.

Po 28. týždni sa preukážete lekárskym potvrdením, ktoré nesmie byť staršie ako 6 dní. Lekárske potvrdenie musí byť v anglickom jazyku alebo minimálne v jazyku krajiny, z ktorej odlietate a v jazyku krajiny, kam priletíte. Lekárskym potvrdením o tehotenstve sa treba prezentovať na check-ine pri kontrole a pri vstupe do lietadla. Rôzne letecké spoločnosti vyžadujú toto potvrdenie buď od 28. týždňa tehotenstva, alebo až od 34. týždňa. Niektoré letecké spoločnosti neumožňujú ženám, ktoré sú vo vyššom štádiu tehotenstva (t.j. po 28. týždni), lietať vôbec.

Sú prípady, kedy sa lietanie v tehotenstve neodporúča od začiatku. Ide o prípad rizikového tehotenstva, cukrovky, chudokrvnosti alebo v prípade, ak žena trpí vysokým krvným tlakom. Lietanie lietadlom zvyšuje aj riziko vzniku krvných zrazenín, a práve budúce mamičky patria do rizikovej skupiny.

Letecké spoločnosti, ktoré prevádzkujú pravidelné lety z Letiska Košice majú svoje vlastné pravidlá týkajúce sa lietania v tehotenstve, ktoré si skontrolujte na webových stránkach daných spoločností.

  • Austrian Airlines – možné lietať maximálne 4 týždne pred plánovaným dňom pôrodu. Viac informácií nájdete TU
  • Czech Airlines – možné letieť do 34. týždňa, v prípade viacpočetného tehotenstva do 28. týždňa. Viac informácií nájdete TU
  • Eurowings – dovolené lietať do 36. týždňa tehotenstva. Viac informácií nájdete TU
  • Ryanair – možné lietať do 36. týždňa, v prípade viacpočetného tehotenstva do 32. týždňa. Viac informácií nájdete TU
  • Lot Polish Airlines – možné lietať do 32. týždňa tehotenstva. Viac informácií nájdete TU
  • Turkish Airlines – možné lietať do 36. týždňa tehotenstva, v prípade viacpočetného tehotenstva do 32. týždňa. Viac informácií nájdete TU
  • Wizz Air – možné lietať do 34. týždňa, v prípade viacpočetného tehotenstva do 32. týždňa. Viac informácií nájdete TU

Autor: Paula Tegelhofová